Prírodné diamanty, CVD diamanty a Lab-grown diamanty

Prírodné diamanty, CVD diamanty a Lab-grown diamanty

Diamanty sú symbol luxusu, elegancie a nekonečnej krásy. Od staroveku fascinujú ľudstvo svojou jedinečnou zložitosťou a jasom. Avšak, s technologickým pokrokom a vedou sa spôsob výroby diamantov posunul ďaleko za hranice ich prírodne vzniknutých zdrojov. Dnes existujú tri hlavné typy diamantov: prírodné diamanty, CVD diamanty a Lab-grown diamanty. Poďme sa spoločne pozrieť na vlastnosti a rozdiely týchto diamantov.

Prírodné diamanty

Prírodné diamanty sú vytvorené prirodzenými geologickými procesmi, ktoré sa vyskytujú vo vnútri zemského plášťa pod obrovským tlakom a teplotou. Tieto diamanty sa ťažia z diamantových baní a sú staré milióny až miliardy rokov. Ich unikátnosť spočíva v ich organickom pôvode a v prírodných nedokonalostiach, ktoré im dodávajú špecifický charakter.

CVD diamanty

(CVD) Chemical Vapour Deposition je moderná technológia výroby diamantov, ktorá simuluje prírodné procesy tvorby diamantov vo vnútri laboratória. Pri CVD procese sa používa plynová zmes, ktorá sa rozkladá na atómy uhlíka, ktoré sa ukladajú na substrát a tvoria diamantový kryštál pri teplote 800-1200°C. Tieto diamanty majú čistú štruktúru a môžu byť špeciálne upravované pre rôzne aplikácie.

Lab-grown diamanty

Lab-grown diamanty sú v podstate rovnaké ako CVD diamanty, avšak proces výroby je mierne odlišný. Tieto diamanty sú vytvorené v kontrolovanom prostredí laboratória, kde sa simulujú prírodné podmienky tvorby diamantov. Výsledné diamanty majú rovnaké fyzikálne a optické vlastnosti ako ich prírodné prototypy.

Porovnanie 

  • Kvalita a vlastnosti: Prírodné diamanty majú unikátne charakteristické znaky, ktoré sú dôsledkom ich organického pôvodu, čo ich robí veľmi cenými. CVD a laboratórne pestované diamanty môžu byť vyrobené s presnými špecifikáciami a majú tendenciu mať menej zlomkových nečistôt.

 

  • Cena: Prírodné diamanty sú obvykle drahšie vzhľadom na ich vzácny pôvod a neopakovateľný charakter. CVD a laboratórne pestované diamanty môžu byť cenovo konkurencieschopnejšie, čo robí diamanty dostupnejšími pre širšiu verejnosť.

 

Rozpoznávanie rozdielu medzi prírodnými diamantmi, CVD diamantmi a lab-grown diamantmi môže byť náročné,pretože vizuálne sa veľmi podobajú. Bežný človek bez špecializovaných znalostí a skúseností v oblasti gemológie alebo šperkárstva môže mať problémy s rozlíšením medzi prírodnými diamantmi, CVD diamantmi a lab-grown diamantmi. Na určenie konkrétneho typu sa používajú špecializované prístroje.

 

Rozhodnutie o tom, ktorý typ diamantu si vybrať, závisí od individuálnych preferencií, ceny a hodnoty, ktorú spotrebiteľ priradí k pôvodu a vlastnostiam diamantu.